Stopy nasze stopy

Reklamuj się u nas! Może u nas znajdziesz klienta lub kontrahenta.
Opłaty do uzgodnienia z Administracją Serwisu.
Regulamin działu
Udostępniamy możliwość zamieszczania ofert reklamowych wyłącznie poprzez:
- wykupienie bloku reklamowego,
- założenie własnego wątku w tym dziale.
W każdym przypadku wymagamy skontaktowania się z Administracją Forum w celu uzgodnienia szczegółowych warunków.

WAŻNE: Nie akceptujemy tworzenia ofert-wątków przez Użytkowników, którzy zarejestrowali się wyłącznie w celu zamieszczenia reklamy i nie wypowiadali się wcześniej na Forum w wątkach tematycznych. Decyzja o kwalifikacji takiego działania należy wyłącznie i bezwarunkowo do Administracji Forum.

Stopy nasze stopy

Postprzez ADAM » 25 kwi 2014, o 16:54

Uruchamiam nowy wątek (uzgodniony z administratorem), który myślę że zainteresuje wiele osób odwiedzających to forum.
Każdy kto tańczy turniejowo dąży do stałego podnoszenia jakości tańca, poprawy techniki, poprawności stawiania kroków, przechodzenia przez stopę itd. Staramy się żeby być na wewnętrznej krawędzi a jak przestajemy o tym myśleć, stopy bardzo często uciekają na zewnątrz. Do tego dochodzą kolana które teoretycznie prowadzimy tak jak trzeba ale jak zerkniemy do lustra podczas treningu to jakoś to wygląda nieciekawie. Dlaczego? Przecież trenujemy, wzmacniamy mięśnie a tu jakoś koślawo.
Od bardzo długiego czasu ten problem "spędzał mi sen z powiek".

Przez 25 lat zajmowania się projektowaniem obuwia tanecznego (i nie tylko), wprowadzałem różne unikalne rozwiązania które jednak nie rozwiązywały tego problemu.
Od pewnego czasu zacząłem zgłębiać tajniki związane z biomechaniką stopy.
Tak bywa że na własnym przykładzie można najwięcej zdziałać, więc działałem. Problem o którym wspomniałem jest też moim głównym problemem, do tego dochodzą różne dysfunkcje będące efektem płaskostopia. To przełożyło się na kolejne problemy zakończone operacją stawu skokowego i zaplanowaną następną. Proszę nie myśleć że się użalam nad sobą, chcę tylko lekko zobrazować sytuację.
Wizja kolejnej operacji - oczywiście bez żadnych gwarancji powodzenia, spowodowała rozpoczęcie działań w innym kierunku - specjalne ćwiczenia, stretching itd.
Lekarz prowadzący zaproponował mi dobranie nowego rodzaju wkładek korekcyjnych. Na polskim rynku pojawiły się nowe rozwiązania w dziadzinie ortopedii. Zniechęcony dotychczasowymi wkładkami których używałem podchodziłem dość sceptycznie do tego pomysłu, ale spróbowałem. Koszt niestety dość wysoki (dobór wkładki 50 zł + same wkładki o magicznej nazwie "[wymoderowano]" 295 zł) Po kilku dniach używania było jakoś inaczej, lepiej. Dodatkowo mogłem w tych wkładkach normalnie tańczyć. Wszelkie dotychczasowe jakich używałem były sztywne, twarde, niewygodne. Przy tych nowych zacząłem normalnie funcjonować z dodatkowym bonusem w postaci komfortu dla stopy.

Po zgłębieniu tematu okazało się że trafiłem na nowy system korekcji, który bazuje na zupełnie odmiennym podejściu do ortopedii i biomechaniki stopy, niż było to praktykowane do tej pory. Wcześniej, podobnie jak z gipsem przy złamaniach, stosowane było wszystko co skutecznie usztywni, ustabilizuje i ustawi. Przy takim usztywnieniu blokowane są wszelkie funkcje ruchu. Stopa musi jednak pracować we wszystkich kierunkach, płaszczyznach, często ze zmienną funkcją uzależnioną od fazy kroku, rodzaju ruchu oraz obciążenia. W efekcie sztywne wkładki powodowały ból stopy który uniemożliwiał ich dalsze używanie. W dalszej konsekwencji takie wkładki wyłączały lub znacznie ograniczały niektóre funkcje ruchowe w zablokowanych częściach stopy.

Nowy system na który trafiłem zakłada że stopa musi być odpowiednio ustawiona i skorygowana ale musi mieć zapewniony ruch. Właśnie tak powstały "dynamiczne" wkładki ortopedyczne.
Idąc dalej "za tropem" postanowiłem moje prawie 25 letnie doświadczenie związane z obuwiem pogłębić o bardziej specjalistyczną wiedzę z zakresu biomechaniki stopy i połączyć z możliwością stosowania korekcji ortotycznej.
W efekcie uzyskałem certyfikat uprawniający do oceny dysfunkcji stopy oraz doboru wkładek korekcyjnych.

O ile w butach męskich i damskich praktisach można zastosować odpowiednio dobraną pełną wkładkę korygującą np. płaskostopie (oczywiście obuwie powinno być wykonane odpowiednio głębsze) tak w obuwiu tanecznym damskim, np. do łaciny, nie da się zastosować takiej wkładki korekcyjnej, bo wszystko widać i nie ma na nią miejsca.
Największy jednak problem to ten który przedstawiłem na samym początku dotykający ok. 80% wszystkich tańczących (niestety w grupie senior jest bardziej widoczny, ale problem tak samo dotyczy młodzieży) - stabilność stopy i związany z tym tzw. "krok odwiedzeniowy".

Bardzo często jak zerkniemy na nasze buty taneczne to największe wytarcia najczęściej widać od zewnętrznej strony w okolicy małego palca i śródstopia, natomiast obcasy w damskich butach są często wykoślawione na zewnątrz. Ktoś powie, ze to wina butów - oczywiście miękki but taneczny jest z założenia mniej stabilny niż użytkowy. Niestety w sprzedaży są też takie buty taneczne które są niestabilne już w samej konstrukcji. Ten problem jest mniej widoczny w obuwiu codziennym ze względu na sztywność takiego obuwia, które się trudniej odkształca.
Cały problem tkwi w funkcji stopy a dokładnie w tzw. funkcji I-go promienia. Najogólniej można to określić że w momencie kiedy "przechodzimy przez stopę" wewnętrzna strona stopy (I kość śródstopia - halluks - duży palec stopy), powoduje odginanie stopy na zewnątrz, do najsłabszej części przodostopia, czyli w kierunku małego palca. Przy takim ruchu kolana również przechodzą na zewnętrzną stronę - wizualny efekt ??? a zdrowotny ???

Szukałem rozwiązania problemu w oparciu o ten najnowszy system korekcji stopy ( [wymoderowano] ) . Problem polega na tym że praktycznie nikt się nie zajmuje korekcją stopy w obuwiu tanecznym. W grę wchodzi dynamiczna korekcja stopy z obciążeniem przodostopia. Normalnie przodostopie pełni funkcię "wybicia" podczas stawiania kroku, natomiast w tańcu pełni zupełnie inną funkcję doddatkowo zmienną, uzależnioną od rodzaju tańca.

Postanowiłem być tym pierwszym który zajmie się tym problemem - konsultowałem, zgłębiałem dalszą wiedzę, testowałem na sobie, małżonce, znajomych. Na bazie założeń konstrukcyjnych wkładek [wymoderowano] udało mi się wyodrębnić elementy które można z rewelacyjnym skutkiem zastosować w obuwiu tanecznym nawet tym damskim do łaciny.

Uzyskany efekt był pełnym zaskoczeniem. Od pewnego czasu tańczę w dobranych wkładkach i w butach z zamontowaną korekcją przodostopia. Na zewnątrz nic nie widać. Nareszcie mogę myśleć o samym tańcu a po intensywnym treningu normalnie wracać do domu bez kuśtykania na jednej nodze.

Oczywiście cały czas zgłębiam temat i odkrywam tajniki jakie kryją nasze stopy a każdy ma inne. Liczę tutaj na wszelką wymianę myśli z koleżankami i kolegami z parkietu. W naszym tanecznym środowisku mamy dużo lekarzy, fizjoterapeutów więc myślę że rozwiniemy temat, liczę też na medyczne wsparcie i wymianę doświadczeń.

Problem jest o tyle ważny, że często nie zdajemy sobie sprawy że nawet przy małej dysfunkcji stopy, lub różnicy ustawienia pomiędzy nimi, zmienia się nasze ułożenie układu kostnego: kolana, biodra, kręgosłup, ramiona.
Przy nakładaniu obciążenia i ćwiczeń przy złym ustawieniu, utrwalamy wadę. W dalszej konsekwencji zastanawiamy się dlaczego mnie łapią tzw. postrzały albo rano zamiast wstawać z łóżka muszę zmartwychwstawać - przecież się ruszam i ćwiczę.

Jeżeli ktoś ma ochotę porozmawiać na ten temat, proszę pisać na forum lub bezpośrednio do mnie akces@butytaneczne.pl albo zadzwonić.
Chętnie zbiorę nowe informacje i Wasze doświadczenia.

Z tanecznym ukłonem ( bez postrzału)

Adam Proficz
ADAM
Hobby srebro
Hobby srebro

Re: Stopy nasze stopy

Postprzez admin » 25 kwi 2014, o 18:05

Gratuluję efektów Twojej pracy - są bardzo, z tego co czytam, obiecujące!

Przepraszam, ale wymoderowałem nazwy wkładek, na które powołuje się Adam.
Ich producent mógłby nam zarzucić, że stosujemy reklamę porównawczą, deprecjonując jego produkt.
Jak sądzę nikt nie ma czasu, zdrowia i pieniędzy, by się z tym mierzyć.
W razie potrzeby proszę pytać Adama na PW o jakim produkcie pisał.
Jednocześnie proszę o nieprzywoływanie w dyskusji nazw własnych innych produktów - z tego samego powodu.
Utrudnia to odrobinę dyskusję, ale zaoszczędzi kłopotów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
admin
Site Admin
Site Admin

Postprzez Wiola » 28 kwi 2014, o 08:11

Witam Cię Adasiu serdecznie.
Z uwagą przeczytałam Twój post i choć temat jest skomplikowany i dla mnie-laika trudny chyba trochę zrozumiałam.
Spędzając wiele godzin na sali sama doświadczyłam problemu. Mam duży kłopot ze stabilnością swoich kroków. W łacinie to miewam dni kiedy chwieję się chodząc ;) :crazy:
Ćwiczę i pracuję nad tym jednak największy problem mam gdy godzin tańca jest naprawdę dużo i obciążenia większe.
Szybciutko opiszę.
W trakcie obozu letniego tyraliśmy skoczki i polki. Moje stopy - szczególnie prawa - są - jak to określić? dużo grubsze po stronie podeszwy od strony wewnętrznej - pod paluchem - taka budowa odziedziczona po tatusiu. Powoduje to uciekanie mojej kostki na zewnątrz. Po kilku godzinach podskoków i biegania w cieniutkich bucikach po parkiecie bardzo mnie ta cześć stopy bolała i dodatkowo trochę obita mi spuchła. To był koszmar. Nie wiedziałam co z tym począć. Myśl o kolejnym treningu bolała.
Co miałam począć. Pojechałam do drogerii i kupiłam silikonowe wkładki - jednak nie takie, które stosuje się na przednią część stopy- a takie, które stosuje się pod piętę. Jeśli chodzi o grubość mają one kształt klina. Wkleiłam je tak, że podniosłam nieznacznie zewnętrzną cześć przedstopia. Tańczę tak do teraz. Nie wiem jednak, czy to nie jest rozwiązanie, które czyni mi jakąś krzywdę...... :-\
Przy kolejnej okazji chętnie więc z Tobą o tym pogadam i może coś mi poradzisz.

A tak się pożaliłam troszkę....
Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam
Wioletta Przybyszewska KS Rapsodia Gorzów Wlkp. SENIOR II
Wiola
Hobby gwiazda
Hobby gwiazda

Postprzez ADAM » 29 kwi 2014, o 11:14

Witam Wiolu
Gratulacje za Kożuchów
Halluks niestety jest miejscem newralgicznym. W momencie kiedy jest tak jak w Twoim przypadku „grubsza strona wewnętrzna” wtedy naturalnie stopa jest odchylana na zewnątrz.
Najważniejsze jednak jest sprawdzenie ruchomości dużego palca – od niego zależy wiele funkcji jaka stopa wykonuje. W przypadku tańca ma to kluczowe znaczenie. Jeżeli duży palec ( fachowo paluch) ma ograniczoną ruchomość ,wtedy automatycznie stopa podczas stawiania kroku jest rotowana w kierunku, gdzie system wiązadłowo- mięśniowy jest słabszy czyli w stronę mniejszych palców.
Niestety problemy z halluksem wprowadzają pewne błędne koło. Jeżeli coś się dzieje wtedy okolice halluksa są powiększone, co zwiększa na niego nacisk. Zwiększony nacisk powoduje powiększanie się halluksa itd.
W Twoim przypadku ważne jest zastosowanie odciążenia halluksa z ukierunkowaniem stopy , żeby zmniejszyć rotowanie na zewnątrz. Wpłynie to dobrze na kolana które też są przeciążane w nieprawidłowy sposób.
Oczywiście każda osoba powinna być przebadana indywidualnie z doborem odpowiedniej korekcji, ale myślę że takie ustawienie stopy z pewnością pomoże. Przy następnych butach możemy Ci zamontować taką korekcję.
Niestety podobne problemy ma większość tańczących. W najbliższym czasie będziemy wykonywać serię obuwia damskiego i męskiego z zamontowaną korekcją tego typu. Każdy kto odwiedzi nasze sklepy będzie mógł sprawdzić jak się czuje przy tak skorygowanym ustawieniu.

Polecam dla Ciebie awaryjnie stosowanie płaskich ( z przodu stopy) amortyzujących wkładek, natomiast pod piętą dobrze jeżeli wkładka ma korytko w którym mieści się pięta.
Nie wiem jak wpłynie na Twoją stopę to co wkleiłaś, być może chwilowo zmiana obciążenia będzie dobrze odbierana, ale obawiam się że na dłuższą metę może być coś nie tak. UWAGA na wklejanie lub montowanie tzw. pelotek na płaskostopie poprzeczne. Bardzo często są montowane zbyt blisko palców co powoduje ustawianie głów kości śródstopia w wyłukowaniu, co jest absolutnie zabronione.
Bardzo gorąco zachęcam do ćwiczenia w butach praktis z dobraną pełną wkładką, oczyliście taką która będzie cały czas pracowała ze stopą, z możliwością obciągania stopy. Mamy takie w ofercie i są to chyba jedyne na rynku które spełniają te warunki. Przy dobrze ustawionej stopie dalsze ćwiczenia będą wzmacniały mięśnie we właściwym ustawieniu. Nakładane ćwiczenia na nieprawidłowo ustawioną stopę powodują utrwalanie problemu lub będą tworzyć nowe.
Po dobraniu wkładki wykonujemy obuwie odpowiednio podwyższone aby zachować właściwe trzymanie całej stopy. W swojej okolicy możesz znaleźć gabinet gdzie można dopasować wkładkę tego typu – polecam „shock absorber”, właśnie ta "taneczna" adresy znajdziesz tutaj http://www.footmedical.pl/?loc=mymap
Generalnie wkładki ortopedyczne mają za zadanie zapewnienie warunków obciążenia do jakich stopa jest zbudowana .
Pozdrawiam
Adam
ADAM
Hobby srebro
Hobby srebro

Postprzez Gosik » 2 maja 2014, o 17:19

Witam serdecznie,

A mieszkając w Trójmieście jak mogę kupić dobrane dobrze (( problem z halluksami :( ) buty do ST?
Pozdrawiam
Gosik
Hobby brąz
Hobby brąz

Postprzez ADAM » 3 maja 2014, o 17:52

Gosik napisał(a):Witam serdecznie,

A mieszkając w Trójmieście jak mogę kupić dobrane dobrze (( problem z halluksami :( ) buty do ST?
Pozdrawiam

Wszystko zależy jaki jest problem. Najczęściej jednak halluksy zwyczajnie bolą, zwłaszcza po dłuższym treningu a jak jeszcze dojdzie do kolizji z inną stopą lub czasem własną ( też bywa) to tylko "zęby w ścianę".
Trzeba więc jakoś to miejsce maksymalnie ( na ile się da ) zabezpieczyć i spowodować żeby halluks był mniej obciążany
Mam 4 propozycje rozwiązania problemu
1- buty do st z naszej nowej marki Proficz, która mają w standardzie:
wmontowaną pod stopą poduszkę amortyzującą + boczną amortyzację chroniącą halluks + specjalna podszewka w bucie ( tego typu jak stosowane w butach sportowych) elastyczna z miękką membraną - cena ok 460-480 zł
2. buty typowe do st + korekcją odciążającą halluks i wyrównującą stawianie kroku.
Koszt: cena wybranego modelu + korekcja 110 zł
3. buty marki Proficz + w/w korekcja czyli 110 zł
4. Dobranie wymiennych wkładek np. "Dananberg" które posiadają funkcję odciążenia halluksa lub "shock asorber" bardziej uniwersalne ale równocześnie bardziej elastyczne i odciążające całą stopę.
Można te wkładki stosować zamiennie do innych butów nawet codziennych.
Koszt:
wkładki 215 - 265
obuwie: cena wybranego modelu + 250 zł wykonanie "głębszego" obuwia uwzględniającego grubość dobranej wkładki. Włożenie wkładki do normalnie wykonanego buta spłyca piętę i zmniejsza tęgość całego obuwia
W Sopocie znajduje się główne przedstawicielstwo na Polskę, dystrybuujące wkładki ortopedyczne o których wspominam. Można tam dobrać odpowiedni rodzaj.

W najbliższym czasie będziemy wysyłać do naszego sklepu firmowego w Gdańsku przykładowe obuwie z zamontowaną korekcją odciążającą halluks i wyrównującą stawianie kroku.
Możemy wysłać Pani rozmiar żeby przymierzyć tego typu obuwie.

Adam
ADAM
Hobby srebro
Hobby srebro

Postprzez rz7 » 23 maja 2014, o 22:52

Właśnie się zastanawiam nad kupnem wygodnych butów do treningów. Wprawdzie nie tańczę wyczynowo, ale te kilka godzin w tygodniu daje mi się czasami we znaki. Bo - mam płaskostopie, więc temat mi przypadł do gustu, cieszę się, że ktoś myśli o stopach "nietypowych". Co byś mi doradził? Szkoda, że nie macie punktu w Warszawie. Przymiarka kilku opcji i ocena na miejscu dużo by dała. A może macie patent na dobór "na odległość"?
A i zapomniałbym dodać: znowu odradza się mi ostroga piętowa. W tej samej pięcie. Kiedyś tego nie miałem. Od tańca? Coś wiecie na ten temat?
rz7
Hobby brąz
Hobby brąz

Postprzez ADAM » 3 cze 2014, o 16:39

rz7 napisał(a):Właśnie się zastanawiam nad kupnem wygodnych butów do treningów. Wprawdzie nie tańczę wyczynowo, ale te kilka godzin w tygodniu daje mi się czasami we znaki. Bo - mam płaskostopie, więc temat mi przypadł do gustu, cieszę się, że ktoś myśli o stopach "nietypowych". Co byś mi doradził? Szkoda, że nie macie punktu w Warszawie. Przymiarka kilku opcji i ocena na miejscu dużo by dała. A może macie patent na dobór "na odległość"?
A i zapomniałbym dodać: znowu odradza się mi ostroga piętowa. W tej samej pięcie. Kiedyś tego nie miałem. Od tańca? Coś wiecie na ten temat?

Witam
coraz częściej się okazuje że stopy "nietypowe" czyli z różnymi dysfunkcjami są właściwie typowe. Niestety zabrzmi to głupio - chodzimy w butach a jest to główna przyczyna wielu problemów ze stopami. Nasze stopy genetycznie są stworzone do chodzenia po miękkim podłożu. Cała idea wkładek tych którymi się zajmuję jest taka żeby chodząc w butach zapewnić stopie podłoże maksymalnie zbliżone do tego jakie jest jej potrzebne + zapewnić korekcję przy powstaniu konkretnych problemów.
Szczegóły opiszę w prywatnym mailu.
Adam
ADAM
Hobby srebro
Hobby srebro

Postprzez ADAM » 13 cze 2014, o 16:37

Na najbliższym turnieju w Krakowie 14-15.06.2014 będą dostępne buty damskie i męskie z wmontowaną korekcją inwersji stopy a po ludzku: najczęstsza bolączka i problem tancerzy, czyli jak stopa ucieka na zewnątrz ( przy przechodzeniu ze śródstopia na palce).
Takie obuwie od poniedziałku będzie dostępne w sklepie w Kingu (Kraków) i w Chełmie.
W Gdańsku powinno być za ok. tydzień.
Dzisiaj dałem do przymierzenia zaprzyjaźnionemu instruktorowi tańca - zrobił DUŻE OCZY.
Adam
ADAM
Hobby srebro
Hobby srebro

Powrót do Reklamuj się